Lempäälän yleisurheilumestaruuskilpailujen tulokset 16.8.2017

Kesän viimeisenä kisana Hakkarissa olivat kunnanmestaruuskilpailut. Pimenevässä illassa viimeisinä radalle astuivat maamme parhaimmistoon kuuluvat juoksijat Jarkko Järvenpää, Tuomas Jokinen ja Martti Siikaluoma, jotka tulivat Lempäälään tavoittelemaan hyviä aikoja 5000m juoksussa.

Seuraavassa kilpailujen tulokset.

Lempäälän yleisurheilumestaruuskilpailut
Lempäälän Kisa Yleisurheilu
16.08.2017

M 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,2
1)   Aku Kallio                       LempKiYU                  12,35             
2)   Marco Ahvenlammi                 VehmU                     12,74             
3)   Aleksi Vihriälä                  Lempäälä                  12,75             
4)   Aleksi Kivelä                    LempKiYU                  12,92             
     Samir Demnati                    OrimJy                    DNS               


N 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,8
1)   Venla Väliharju                  TampPy                    13,29             
2)   Viivi Hellman                    TampPy                    13,60             
3)   Essi Syrjälä                     TampPy                    13,75             
4)   Johanna Nieminen                 VammsVoi                  14,55             


M 800m
Loppukilpailu
1)   Aleksi Kivelä                    LempKiYU                  2.06,21           
2)   Vilho Helenius                   NokU                      2.07,87           
3)   Jose Laaja                       TampPy                    2.15,65           
4)   Leevi Kivelä                     LempKiYU                  2.38,13           


N 800m
Loppukilpailu
1)   Peppi Pohjamies                  UrjU                      2.26,23           
2)   Kerttu Niinimäki                 ViialVa                   2.29,81           
3)   Helmi Karjainen                  LempKiYU                  2.30,17           
4)   Johanna Nieminen                 VammsVoi                  2.30,37           
5)   Anniina Mahkonen                 LempKiYU                  2.34,07           
6)   Veronika Virtapohja              TampPy                    2.35,68           
7)   Venla Harala                     KangU                     2.43,81           
8)   Emma Ranta                       LempKiYU                  2.45,89           
     Milla Ala-Lahti                  LempKiYU                  DNS               


N 1500m
Loppukilpailu
1)   Aino Sikkinen                    TampPy                    5.06,28           
2)   Kiia Keinonen                    TampPy                    5.06,73           


M 3000m
Loppukilpailu
1)   Leevi Keronen                    LempKiYU                  9.12,27           
2)   Teppo Syrjälä                    TeivoSt                   9.15,55           
3)   Riku-Antti Naskali               LempKiYU                  10.09,40          
4)   Juho Veikkolainen                ViialVa                   10.56,33          
5)   Aapo Tauru                       KangU                     11.08,33          
6)   Marko Ruuti                      Lempäälä                  11.16,03          
7)   Atte Urvanta                     LempKiYU                  11.20,80          
8)   Atte Mustalahti                  LahdA                     12.17,02          


M 5000m
Loppukilpailu
1)   Jarkko Järvenpää                 TampPy                    14.23,02          
2)   Tuomas Jokinen                   TurWei                    14.46,71          
     Martti Siikaluoma                LahdA                     DNF               


M Korkeus
Loppukilpailu
1)   Matias Mustonen                  LempKiYU                  195               
     170    175    181    184    187    195    
     o      -      o      -      xo     xo     

2)   Teemu Salminen                   ToijVau                   170               
     165    170    175    
     xo     o      xxx    

3)   Henri Haapaniemi                 TampKT                    170               
     160    165    170    175    
     o      xxo    xo     xxx    

3)   Joonas Koponen                   HämeenlTa                 170               
     165    170    175    
     xxo    xo     xxx    

5)   Atte Mustalahti                  LahdA                     170               
     155    160    165    170    175    
     -      xo     xxo    xxo    xxx    

6)   Hannu Niemelä                                              141               
     130    135    138    141    145    
     o      -      -      xo     xxx    

7)   Matti Saunanen                   IkaalU                    135               
     120    125    130    135    138    
     o      o      o      o      xxx    



N Korkeus

M Keihäs
Loppukilpailu
1)   Atte Mustalahti                  LahdA                     50,45             
     43,77  48,32  47,31  46,27  50,45  47,19  

2)   Tommi Roininen                   Lempäälä                  45,75             
     44,54  44,35  42,28  43,52  45,75  43,74  

3)   Aleksi Vihriälä                  Lempäälä                  38,81             
     37,36  34,82  36,45  37,37  37,35  38,81  

4)   Hannu Niemelä                                              35,00             
     34,26  33,20  x      34,35  33,02  35,00  

5)   Pasi Teukku                                                32,12             
     29,31  25,92  29,97  29,60  31,14  32,12  

6)   Mikko Riikola                                              31,28             
     x      30,37  31,28  30,75  29,87  27,90  

7)   Matti Saunanen                   IkaalU                    28,16             
     26,33  26,51  28,16  26,95  25,35  26,27  



N Keihäs
Loppukilpailu
1)   Sanni Utriainen                  TampPy                    49,91             
     x      49,91  47,77  46,91  45,63  48,34  

2)   Sini Hentilä                     LaitJy                    45,26             
     45,26  43,96  43,70  x      x      44,35  

3)   Elina Holstila                   Lempäälä                  18,28             
     13,37  16,88  x      18,28  x      17,64  



P9 40m
1)   Noel Nikulainen                  LempKiYU                  7,06              
2)   Eerik Ruuti                      LempKiYU                  7,06              
3)   Axel Järvinen                    LempKiYU                  7,18              
4)   Viljami Kuusjärvi                LempKiYU                  7,21              
5)   Lari Roininen                    Lempäälä                  7,40              
6)   Anssi Hoffren                    LempKiYU                  7,65              
7)   Lassi Kukko                      Lempäälä                  7,67              
8)   Aatu Holstila                    Lempäälä                  8,04              
9)   Ossi Salo                        Lempäälä                  8,35              
     Aatos Forss                      Lempäälä                  DNS               
     Valtteri Väätäinen               LempKiYU                  DNS               

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: NM
1)   Noel Nikulainen                  LempKiYU                  7,06              
2)   Eerik Ruuti                      LempKiYU                  7,06              
3)   Axel Järvinen                    LempKiYU                  7,18              
4)   Aatu Holstila                    Lempäälä                  8,04              
5)   Ossi Salo                        Lempäälä                  8,35              
     Aatos Forss                      Lempäälä                  DNS               

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: NM
1)   Viljami Kuusjärvi                LempKiYU                  7,21              
2)   Lari Roininen                    Lempäälä                  7,40              
3)   Anssi Hoffren                    LempKiYU                  7,65              
4)   Lassi Kukko                      Lempäälä                  7,67              
     Valtteri Väätäinen               LempKiYU                  DNS               


T9 40m
1)   Venla Vaittinen                  LempKiYU                  7,05              
2)   Nanna Salovaara                  LempKiYU                  7,34              
3)   Aino Aalto                       LempKiYU                  7,44              
4)   Aada Viskari                     LempKiYU                  7,60              
5)   Minttu Juola                     Lempäälä                  7,93              
6)   Aada Ylilehto                    LempKiYU                  8,00              
7)   Iiris Aho                        LempKiYU                  8,09              
8)   Siru Rasinmäki                   LempKiYU                  8,18              
9)   Minttu Saarilahti                TampPy                    8,25              
10)  Ella Rajala                      LempKiYU                  8,43              
11)  Liina Lahtinen                   TampPy                    8,50              
12)  Helmi Rajamäki                   LempKiYU                  8,79              
     Aino Väätäinen                   LempKiYU                  DNS               

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: NM
1)   Aada Viskari                     LempKiYU                  7,60              
2)   Minttu Juola                     Lempäälä                  7,93              
3)   Iiris Aho                        LempKiYU                  8,09              
4)   Siru Rasinmäki                   LempKiYU                  8,18              
5)   Ella Rajala                      LempKiYU                  8,43              
6)   Helmi Rajamäki                   LempKiYU                  8,79              
     Aino Väätäinen                   LempKiYU                  DNS               

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: NM
1)   Venla Vaittinen                  LempKiYU                  7,05              
2)   Nanna Salovaara                  LempKiYU                  7,34              
3)   Aino Aalto                       LempKiYU                  7,44              
4)   Aada Ylilehto                    LempKiYU                  8,00              
5)   Minttu Saarilahti                TampPy                    8,25              
6)   Liina Lahtinen                   TampPy                    8,50              


P9 1000m
Loppukilpailu
1)   Eerik Ruuti                      LempKiYU                  3.47,49           
2)   Viljami Kuusjärvi                LempKiYU                  3.52,38           
3)   Noel Nikulainen                  LempKiYU                  4.06,72           
4)   Axel Järvinen                    LempKiYU                  4.09,38           
5)   Anssi Hoffren                    LempKiYU                  4.11,18           
6)   Aatu Holstila                    Lempäälä                  4.34,43           


T9 1000m
Loppukilpailu
1)   Aino Aalto                       LempKiYU                  4.12,15           
2)   Iiris Aho                        LempKiYU                  4.39,86           
3)   Moona Puolimatka                 VehmU                     4.44,71           
4)   Siru Rasinmäki                   LempKiYU                  4.45,80           
5)   Aada Ylilehto                    LempKiYU                  4.46,29           
5)   Ella Rajala                      LempKiYU                  4.46,29           
7)   Nanna Salovaara                  LempKiYU                  4.47,13           
     Helmi Rajamäki                   LempKiYU                  DNS               


P9 Pituus
Loppukilpailu
1)   Noel Nikulainen                  LempKiYU                  3,74              
     3,69   3,67   3,74   
                          

2)   Eerik Ruuti                      LempKiYU                  3,63              
     3,63   3,51   3,36   
                          

3)   Viljami Kuusjärvi                LempKiYU                  3,55              
     3,38   3,55   3,42   
                          

4)   Lari Roininen                    Lempäälä                  3,41              
     3,15   3,33   3,41   
                          

5)   Axel Järvinen                    LempKiYU                  3,01              
     2,85   3,01   2,99   
                          

6)   Anssi Hoffren                    LempKiYU                  2,92              
     2,92   2,46   2,82   
                          

7)   Aatu Holstila                    Lempäälä                  2,42              
     2,19   x      2,42   
                          

8)   Ossi Salo                        Lempäälä                  2,41              
     2,41   2,01   2,30   
                          

     Valtteri Väätäinen               LempKiYU                  DNS               


T9 Pituus
Loppukilpailu
1)   Venla Vaittinen                  LempKiYU                  3,41              
     3,29   3,41   3,22   
                          

2)   Nanna Salovaara                  LempKiYU                  3,12              
     3,12   2,96   3,01   
                          

3)   Aino Aalto                       LempKiYU                  3,10              
     2,90   2,93   3,10   
                          

4)   Minttu Saarilahti                TampPy                    3,05              
     3,05   3,00   3,01   
                          

5)   Aada Ylilehto                    LempKiYU                  2,95              
     2,86   2,68   2,95   
                          

6)   Aada Viskari                     LempKiYU                  2,75              
     2,67   x      2,75   
                          

7)   Iiris Aho                        LempKiYU                  2,74              
     2,74   2,70   x      
                          

8)   Siru Rasinmäki                   LempKiYU                  2,68              
     2,57   2,68   2,31   
                          

9)   Ella Rajala                      LempKiYU                  2,61              
     2,57   x      2,61   
                          

10)  Helmi Rajamäki                   LempKiYU                  2,57              
     2,57   2,49   2,22   
                          

11)  Liina Lahtinen                   TampPy                    2,33              
     2,09   2,33   2,33   
                          

     Aino Väätäinen                   LempKiYU                  DNS               


P9 Kuula
Loppukilpailu
1)   Noel Nikulainen                  LempKiYU                  6,64              
     6,62   6,53   6,21   6,64   

2)   Lari Roininen                    Lempäälä                  6,47              
     6,36   6,44   6,47   6,39   

3)   Viljami Kuusjärvi                LempKiYU                  6,13              
     6,04   6,13   5,92   6,08   

4)   Eerik Ruuti                      LempKiYU                  6,09              
     5,39   6,09   4,92   6,00   

5)   Axel Järvinen                    LempKiYU                  6,03              
     6,03   5,92   5,53   x      

6)   Aatu Holstila                    Lempäälä                  4,26              
     4,26   4,00   4,13   4,20   

7)   Anssi Hoffren                    LempKiYU                  4,22              
     4,10   3,36   4,18   4,22   

8)   Ossi Salo                        Lempäälä                  2,30              
     2,07   2,05   2,30   2,08   



T9 Kuula
Loppukilpailu
1)   Venla Vaittinen                  LempKiYU                  4,99              
     3,77   4,99   4,99   4,94   

2)   Aino Aalto                       LempKiYU                  4,74              
     4,45   4,73   4,66   4,74   

3)   Siru Rasinmäki                   LempKiYU                  4,10              
     4,10   3,82   3,87   x      

4)   Iiris Aho                        LempKiYU                  3,91              
     3,91   2,54   3,10   3,90   

5)   Aada Viskari                     LempKiYU                  3,88              
     3,55   3,46   3,88   3,49   

6)   Ella Rajala                      LempKiYU                  3,72              
     3,35   3,24   3,72   3,40   

7)   Helmi Rajamäki                   LempKiYU                  3,46              
     3,46   3,34   3,10   x      

8)   Nanna Salovaara                  LempKiYU                  3,12              
     2,47   3,12   2,86   2,90   



P11 60m
1)   Eelis Kuusjärvi                  LempKiYU                  9,53              
2)   Elias Kerälä                     HämeenlTa                 9,74              
3)   Niklas Piirainen                 TampPy                    9,77              
4)   Otso Luodeslampi                 LempKiYU                  9,83              
5)   Aapo Närhi                       LempKiYU                  9,87              
6)   Eero Ranta                       LempKiYU                  9,97              
7)   Tuomas Muinonen                  LempKiYU                  10,00             
7)   Wilho Penttilä                   LempKiYU                  10,00             
9)   Leo Lämsä                        LempKiYU                  10,09             
10)  Aarne Kalela                     LempKiYU                  10,28             
11)  Alvar Olander                    LempKiYU                  10,32             
12)  Oliver Kaikkonen                 LempKiYU                  10,36             
13)  Petteri Haapaniemi               LempKiYU                  10,52             
14)  Eemeli Ruuti                     LempKiYU                  10,57             
     Juho Rantala                     LempKiYU                  DNS               

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: NM
1)   Eelis Kuusjärvi                  LempKiYU                  9,53              
2)   Otso Luodeslampi                 LempKiYU                  9,83              
3)   Tuomas Muinonen                  LempKiYU                  10,00             
4)   Aarne Kalela                     LempKiYU                  10,28             
     Juho Rantala                     LempKiYU                  DNS               

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: NM
1)   Elias Kerälä                     HämeenlTa                 9,74              
2)   Leo Lämsä                        LempKiYU                  10,09             
3)   Alvar Olander                    LempKiYU                  10,32             
4)   Oliver Kaikkonen                 LempKiYU                  10,36             
5)   Petteri Haapaniemi               LempKiYU                  10,52             

Loppukilpailu erä 3, Tuuli: NM
1)   Niklas Piirainen                 TampPy                    9,77              
2)   Aapo Närhi                       LempKiYU                  9,87              
3)   Eero Ranta                       LempKiYU                  9,97              
4)   Wilho Penttilä                   LempKiYU                  10,00             
5)   Eemeli Ruuti                     LempKiYU                  10,57             


T11 60m
1)   Krista Lehti                     TampPy                    8,94              
2)   Niia Niemelä                     LempKiYU                  9,55              
3)   Anni Forss                       TampPy                    9,87              
4)   Pinja Kukko                      LempKiYU                  9,88              
5)   Nella Mäkynen                    LempKiYU                  9,95              
6)   Iina Niemelä                     LempKiYU                  9,96              
7)   Venla Vaittinen                  LempKiYU                  10,06             
8)   Tiia Alanen                      LempKiYU                  10,11             
9)   Nella Juola                      LempKiYU                  10,28             
10)  Vilja Hujanen                    ViialVa                   10,31             
11)  Emmiina Eho                      TampU                     10,76             
12)  Veera Rantala                    LempKiYU                  10,78             
13)  Minttu Rantala                   Lempäälä                  11,27             

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: NM
1)   Krista Lehti                     TampPy                    8,94              
2)   Anni Forss                       TampPy                    9,87              
3)   Pinja Kukko                      LempKiYU                  9,88              
4)   Iina Niemelä                     LempKiYU                  9,96              
5)   Nella Juola                      LempKiYU                  10,28             
6)   Veera Rantala                    LempKiYU                  10,78             

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: NM
1)   Niia Niemelä                     LempKiYU                  9,55              
2)   Nella Mäkynen                    LempKiYU                  9,95              
3)   Venla Vaittinen                  LempKiYU                  10,06             
4)   Tiia Alanen                      LempKiYU                  10,11             
5)   Vilja Hujanen                    ViialVa                   10,31             
6)   Emmiina Eho                      TampU                     10,76             
7)   Minttu Rantala                   Lempäälä                  11,27             


P11 1000m
Loppukilpailu
1)   Petteri Haapaniemi               LempKiYU                  3.29,77           
2)   Eero Ranta                       LempKiYU                  3.29,89           
3)   Jesse Salo                       TampPy                    3.36,84           
4)   Eelis Kuusjärvi                  LempKiYU                  3.45,73           
5)   Oliver Kaikkonen                 LempKiYU                  3.47,68           
6)   Aarne Kalela                     LempKiYU                  3.52,01           
7)   Wilho Penttilä                   LempKiYU                  3.56,89           
8)   Aapo Närhi                       LempKiYU                  3.57,27           
9)   Otso Luodeslampi                 LempKiYU                  4.02,60           
10)  Tuomas Muinonen                  LempKiYU                  4.14,57           
11)  Antti Urvanta                    LempKiYU                  4.30,95           
     Alvar Olander                    LempKiYU                  DNS               


T11 1000m
Loppukilpailu
1)   Iina Niemelä                     LempKiYU                  3.41,61           
2)   Nella Mäkynen                    LempKiYU                  3.46,82           
3)   Miriam Puolimatka                VehmU                     3.48,71           
4)   Niia Niemelä                     LempKiYU                  3.49,33           
5)   Vilja Hujanen                    ViialVa                   4.02,74           
6)   Krista Lehti                     TampPy                    4.07,57           
7)   Anni Forss                       TampPy                    4.13,05           
8)   Emilia Ylilehto                  LempKiYU                  4.16,96           
9)   Veera Rantala                    LempKiYU                  4.19,57           


P11 Pituus
Loppukilpailu
1)   Eelis Kuusjärvi                  LempKiYU                  3,87              
     3,87   3,77   3,80   3,80   
                                 

2)   Niklas Piirainen                 TampPy                    3,80              
     3,80   3,77   x      3,76   
                                 

3)   Elias Kerälä                     HämeenlTa                 3,72              
     3,71   3,72   3,71   3,69   
                                 

4)   Aarne Kalela                     LempKiYU                  3,72              
     3,25   3,61   2,56   3,72   
                                 

5)   Aapo Närhi                       LempKiYU                  3,57              
     3,30   3,04   3,40   3,57   
                                 

6)   Oliver Kaikkonen                 LempKiYU                  3,50              
     3,41   3,31   3,39   3,50   
                                 

7)   Leo Lämsä                        LempKiYU                  3,40              
     3,32   3,40   3,39   3,37   
                                 

8)   Eemeli Ruuti                     LempKiYU                  3,39              
     3,34   3,39   3,32   3,33   
                                 

9)   Alvar Olander                    LempKiYU                  3,34              
     3,30   2,92   3,34   3,10   
                                 

10)  Tuomas Muinonen                  LempKiYU                  3,26              
     3,26   3,18   3,11   2,41   
                                 

     Juho Rantala                     LempKiYU                  DNS               


T11 Pituus
Loppukilpailu
1)   Iina Niemelä                     LempKiYU                  4,01              
     3,89   3,91   3,47   4,01   
                                 

2)   Niia Niemelä                     LempKiYU                  3,98              
     3,98   3,94   3,62   3,81   
                                 

3)   Alma Nikulainen                  Lempäälä                  3,91              
     3,71   3,74   3,91   3,74   
                                 

4)   Anni Forss                       TampPy                    3,82              
     3,82   3,82   3,79   3,64   
                                 

5)   Krista Lehti                     TampPy                    3,78              
     3,78   3,73   3,55   3,68   
                                 

6)   Pinja Kukko                      LempKiYU                  3,54              
     3,38   3,46   3,54   3,45   
                                 

7)   Miisa Turunen                    ToijVau                   3,53              
     3,39   3,52   3,53   3,41   
                                 

8)   Nella Mäkynen                    LempKiYU                  3,49              
     3,48   3,49   3,49   3,45   
                                 

9)   Vilja Hujanen                    ViialVa                   3,30              
     3,30   3,15   3,11   3,04   
                                 

10)  Tiia Alanen                      LempKiYU                  3,26              
     3,26   3,18   3,09   3,09   
                                 

11)  Veera Rantala                    LempKiYU                  3,24              
     3,24   3,22   3,16   3,15   
                                 

12)  Nella Juola                      LempKiYU                  3,07              
     3,07   3,01   2,95   2,77   
                                 

13)  Emilia Ylilehto                  LempKiYU                  3,01              
     2,96   2,84   3,01   2,83   
                                 



P11 Kuula
Loppukilpailu
1)   Aapo Närhi                       LempKiYU                  7,37              
     7,37   7,11   6,90   7,13   

2)   Aarne Kalela                     LempKiYU                  7,36              
     6,94   7,36   7,24   7,19   

3)   Eemeli Ruuti                     LempKiYU                  7,20              
     6,22   6,64   6,88   7,20   

4)   Eero Ranta                       LempKiYU                  7,04              
     6,19   7,04   6,60   6,67   

5)   Petteri Haapaniemi               LempKiYU                  6,56              
     5,99   5,84   6,56   5,40   

6)   Eelis Kuusjärvi                  LempKiYU                  6,54              
     6,49   6,54   6,06   x      

7)   Elias Kerälä                     HämeenlTa                 6,00              
     5,60   5,81   5,92   6,00   

8)   Tuomas Muinonen                  LempKiYU                  5,44              
     x      5,44   5,24   5,41   



T11 Kuula
Loppukilpailu
1)   Krista Lehti                     TampPy                    8,59              
     8,09   x      8,59   8,39   

2)   Niia Niemelä                     LempKiYU                  7,19              
     6,56   6,66   6,55   7,19   

3)   Veera Rantala                    LempKiYU                  6,98              
     6,98   6,29   6,83   6,79   

4)   Pinja Kukko                      LempKiYU                  6,75              
     6,72   6,65   6,51   6,75   

5)   Iina Niemelä                     LempKiYU                  6,46              
     6,22   5,98   6,18   6,46   

6)   Tiia Alanen                      LempKiYU                  6,34              
     6,09   6,30   6,19   6,34   

7)   Anni Forss                       TampPy                    6,25              
     x      6,02   5,81   6,25   

8)   Vilja Hujanen                    ViialVa                   5,90              
     4,67   5,90   5,66   5,79   

9)   Nella Juola                      LempKiYU                  5,54              
     5,40   5,12   5,54   5,49   

10)  Emilia Ylilehto                  LempKiYU                  5,37              
     4,26   5,37   5,30   5,19   



P13 60m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,9
1)   Patrik Järvinen                  TampPy                    8,81              
2)   Miika Niemelä                    LempKiYU                  9,42              
3)   Luukas Janatuinen                LempKiYU                  10,01             
4)   Luukas Lipponen                  LempKiYU                  10,57             


T13 60m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,3
1)   Veera Alanen                     LempKiYU                  9,23              
2)   Elli Kalela                      LempKiYU                  9,25              
3)   Vilma Kerälä                     HämeenlTa                 9,31              
4)   Jenna Saarilahti                 TampPy                    9,35              


P13 1000m
Loppukilpailu
1)   Otto Ahonen                      TampPy                    3.28,02           
2)   Roope Niskanen                   Lempäälä                  3.43,12           
3)   Miika Niemelä                    LempKiYU                  4.09,54           


T13 1000m
Loppukilpailu
1)   Sofia Mikkonen                   LempKiYU                  3.52,69           
2)   Helmi Hujanen                    ViialVa                   4.37,68           


P13 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Miika Niemelä                    LempKiYU                  130               
     115    120    125    130    133    
     o      xo     o      xxo    xxx    

2)   Roope Niskanen                   Lempäälä                  125               
     115    120    125    130    
     o      o      xo     xxx    

3)   Luukas Lipponen                  LempKiYU                  115               
     100    105    110    115    120    
     o      o      -      xo     xxx    



T13 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Jenna Saarilahti                 TampPy                    130               
     115    120    125    130    133    
     o      o      o      xo     xxx    

2)   Elli Kalela                      LempKiYU                  125               
     100    105    110    115    120    125    130    
     o      o      o      o      o      o      xxx    

3)   Vilma Kerälä                     HämeenlTa                 125               
     115    120    125    130    
     o      o      xxo    xxx    

4)   Enna Eho                         TampU                     115               
     110    115    120    
     xo     o      x--    

5)   Minttu Rantala                   Lempäälä                  115               
     95     100    105    110    115    120    
     o      o      o      o      xxo    xxx    

6)   Helmi Hujanen                    ViialVa                   110               
     95     100    105    110    115    
     o      xo     o      xo     xxx    

     Aurora Asikainen                 LempKiYU                                    
     95     
     DNS    



P13 Kiekko
Loppukilpailu
1)   Roni Rämä                        LahdA                     24,46             
     23,20  23,63  24,46  x      

2)   Miika Niemelä                    LempKiYU                  21,44             
     21,44  16,70  x      21,12  

     Luukas Lipponen                  LempKiYU                  NM                
     x      x      x      x      



T13 Kiekko
Loppukilpailu
1)   Vilma Kerälä                     HämeenlTa                 29,01             
     24,98  29,01  x      27,17  

2)   Kristiina Laitinen               LempKiYU                  25,39             
     25,39  24,30  x      x      

3)   Enna Eho                         TampU                     22,99             
     x      19,42  19,16  22,99  

4)   Helmi Hujanen                    ViialVa                   19,85             
     19,85  18,82  16,32  x      

5)   Niia Niemelä                     LempKiYU                  17,20             
     17,20  x      x      x      

6)   Iina Niemelä                     LempKiYU                  16,98             
     14,70  x      13,39  16,98  

7)   Veera Rantala                    LempKiYU                  15,77             
     13,46  11,14  15,77  13,74  

8)   Roosa Haanpää                    ViialVa                   14,83             
     13,21  x      14,83  13,83  

9)   Emmiina Eho                      TampU                     11,49             
     8,30   11,49  x      10,30  



P15 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,6
1)   Manu Mäenpää                     LempKiYU                  12,64             
2)   Santtu Heikkinen                 LempKiYU                  12,79             
3)   Roope Rämä                       LahdA                     12,93             
4)   Leevi Lampén                     LempKiYU                  13,31             
5)   Leevi Kivelä                     LempKiYU                  13,63             
6)   Patrik Järvinen                  TampPy                    14,02             
7)   Roni Rämä                        LahdA                     14,20             


T15 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,8
1)   Anni Tiensuu                     LempKiYU                  14,34             
2)   Kerttu Niinimäki                 ViialVa                   14,62             
3)   Ella Ala-Lahti                   LempKiYU                  14,98             
4)   Emma Ranta                       LempKiYU                  17,77             


P15 1500m esteet
Loppukilpailu
1)   Santtu Heikkinen                 LempKiYU                  4.43,90           
2)   Patrik Järvinen                  TampPy                    5.05,59           
3)   Aapo Harala                      KangU                     5.24,30           
4)   Roni Rämä                        LahdA                     5.25,56           
5)   Onni Koskela                     IkaalU                    5.27,60           
6)   Otto Ahonen                      TampPy                    5.59,16           


T15 1500m esteet
Loppukilpailu
1)   Nora Kytäjä                      LempKiYU                  5.38,24           
2)   Fanny Kukonlehto                 ValkHa                    5.48,66           
3)   Saana Kuusinen                   JanJa                     6.16,24           


P15 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Manu Mäenpää                     LempKiYU                  184               
     165    170    175    178    181    184    187    
     xo     o      xo     xo     o      o      xxx    

2)   Joonatan Veijola                 HämeenlTa                 165               
     165    170    
     o      xxx    

3)   Leevi Lampén                     LempKiYU                  160               
     140    145    150    155    160    162    
     o      -      xo     xxo    xxo    xxx    



T15 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Emilia Rantala                   ValkHa                    138               
     125    130    135    138    141    
     o      o      o      xo     xxx    

2)   Veera Karjalainen                ValkHa                    135               
     120    125    130    135    138    141    
     o      o      o      xxo    -      xxx    



P15 Kuula
Loppukilpailu
1)   Joonatan Veijola                 HämeenlTa                 13,14             
     12,78  13,14  12,98  12,85  12,76  12,87  

2)   Leevi Lipponen                   LempKiYU                  12,47             
     12,00  x      11,49  11,34  11,79  12,47  

3)   Leevi Lampén                     LempKiYU                  11,65             
     11,35  11,65  11,50  11,28  x      11,04  

4)   Manu Mäenpää                     LempKiYU                  10,91             
     9,90   10,25  10,38  10,91  10,22  10,11  

5)   Roope Rämä                       LahdA                     10,69             
     x      10,33  x      10,69  x      x      



T15 Kuula
Loppukilpailu
1)   Suvi Savolainen                  KangU                     10,64             
     10,57  x      10,64  10,40  x      10,53  

2)   Ella Ala-Lahti                   LempKiYU                  8,51              
     8,48   8,12   8,34   8,01   8,51   8,17