Sisulisäviestit; 29 joukkuetta, 65 urheilijaa, 8 mitalia!

Sisulisäviestit juostiin 19.8.2017 tällä kertaa Hämeenlinnassa. Mukana oli ennätysmäärä ja peräti 29 LeKi Yleisurheilun joukkuetta, joissa juoksijoita yhteensä oli 65. Isomman sadekuuron aikana LeKi-teltassa tunnelma olikin tiiviin korkealla!

Menestyksenä tuli kahdeksan mitalia, joista kaksi oli mestaruutta, kaksi hopeaa ja neljä pronssia. Lisäksi joka ikäluokassa tuli paljon erinomaisia sijoituksia mitalijoukkueiden tuntumaan.

Piirin viestimestaruudet tulivat 9-vuotiaiden sykähdyttävässä sukkulaviestissä sekä P15-sarjan pitkässä viestissä!

Kiitos kaikille urheilijoille, joukkueiden vastuuhenkilöille, vanhemmille ja huoltajille!

LeKi Yleisurheilun joukkueet sarjoittain:

TP9 Sukkula:
1) LeKi I (Eerik Ruuti, Noel Nikulainen, Axel Järvinen, Viljami Kuusjärvi, Saana Ahti, Aino Aalto, Venla Vaittinen, Nanna Salovaara) 57,0
9) LeKi II (Minja Penttilä, Aada Ylilehto, Elli Särkinen, Iiris Aho, Leanna Lindqvist, Siru Rasinmäki, Joona Kivistö, Anssi Hoffren) 61,9
10) LeKi III (Elena Ikola, Minja Kautto, Nia Kytäjä, Helmi Rajamäki, Aatu Holstila, Kiira Kilpinen, Akseli Kuusjärvi, Lari Roininen) 62,7

P9 4x400m:
2) LeKi I (Axel Järvinen, Eerik Ruuti, Noel Nikulainen, Viljami Kuusjärvi) 5.30,60
7) LeKi II (Anssi Hoffren, Lari Roininen, Joona Kivistö, Aatu Holstila) 6.04,16

T9 4x400m:
6) LeKi I (Aino Aalto, Venla Vaittinen, Saana Ahti, Elli Särkinen) 6.07,07
12) LeKi II (Iiris Aho, Aada Ylilehto, Leanna Lindqvist, Nanna Salovaara) 6.31,47
14) LeKi III (Siru Rasinmäki, Kiira Kilpinen, Helmi Rajamäki, Nia Kytäjä) 6.34,62

P11 4x60m aj:
3) LeKi (Leo Lämsä, Eero Ranta, Aarne Kalela, Eelis Kuusjärvi) 46.25

P11 4x50m:
3) LeKi II (Eero Ranta, Aarne Kalela, Alvar Olander, Aapo Närhi) 30.93
4) LeKi I (Otso Luodeslampi, Eelis Kuusjärvi, Leo Lämsä, Tuomas Muinonen) 31.76
9) LeKi III (Petteri Haapaniemi, Oliver Kaikkonen, Wilho Penttilä, Eemeli Ruuti) 32.71

P11 4x600m:
2) LeKi I (Aarne Kalela, Petteri Haapaniemi, Eelis Kuusjärvi, Eero Ranta) 8.18,66
8) LeKi II (Aapo Närhi, Alvar Olander, Otso Luodeslampi, Oliver Kaikkonen) 8.54,33

T11 4x60m aj:
7) LeKi I (Niia Niemelä, Iina Niemelä, Viivi Komu, Pinja Kukko) 46.05 (T11 LeKi-ennätys)
10) LeKi II (Nella Mäkynen, Venla Vaittinen, Emilia Ylilehto, Veera Rantala) 50.15

T11 4x50m:
6) LeKi I (Pinja Kukko, Iina Niemelä, Niia Niemelä, Nella Mäkynen) 30.52
18) LeKi II (Ronja Ahti, Veera Rantala, Emilia Ylilehto, Viivi Komu) 33.12

T11 4x600m:
4) LeKi I (Niia Niemelä, Viivi Komu, Iina Niemelä, Nella Mäkynen) 8.20,86 (T10 LeKi-ennätys)
18) LeKi II (Ronja Ahti, Veera Rantala, Emilia Ylilehto, Elena Ikola)

P13 4x60m aj:
4) LeKi I (Saku Lehtonen, Eetu Komu, Luukas Lipponen, Miika Niemelä) 48,31

P13 4x100m:
4) LeKi I (Saku Lehtonen, Eetu Komu, Miika Niemelä, Luukas Janatuinen) 58.49

T13 4x60m aj:
6) LeKi (Kristiina Laitinen, Nora Kytäjä, Sofia Mikkonen, Ella Noora Haapalehto) 48.67

T13 4x100m:
8) LeKi (Elli Kalela, Kristiina Laitinen, Sofia Mikkonen, Ella Noora Haapalehto) 58.29

P15 4x100m:
4) LeKi (Santtu Heikkinen, Manu Mäenpää, Leevi Lampén, Juha Närhi) 50.38

P15 4x800m:
1) LeKi (Manu Mäenpää, Juha Närhi, Leevi Lampén, Santtu Heikkinen) 9.40,75

T15 4x80m aj:
3) LeKi (Emilia Kilpinen, Elina Rantala, Inka-Tuuli Amberla, Anni Tiensuu) 57.59

T15 4x100m:
5) LeKi (Emilia Kilpinen, Ella Ala-Lahti, Elina Rantala, Anni Tiensuu) 55.19

T15 4x800m:
3) LeKi (Emilia Kilpinen, Ella Ala-Lahti, Emma Ranta, Helmi Karjainen) 10.57,53


P15 4x800m LeKi-joukkueen piirinmestarit korkeimmalla korokkeella!

Tulokset 
(Huom! Tilastopajan tuloksista puuttuvat T11 ja P11 aitaviestien tulokset, koska ne eivät kuulu valtakunnalliseen nuorisotoimintakilpailuun)

Livetulokset


Löytötavaroita LeKi-teltalta ja sen läheisyydestä (saa Timo Reunaselta)

 

Tummansininen huppari 152cm     Harmaa Puma-huppari 164cm       Mustat SOC-juoksutrikoot 158-164cm