HämSY:n I divisioonan Vattenfall-seuraottelun tulokset 28.7.2009

Hämeen Seudun yleisurheilun toinen Vattenfall-seuraottelu käytiin 28.7. Lempäälän Hakkarin kentällä. Kyseessä oli jälkimmäinen kesän kahdesta seuraottelusta, ja kisa oli samalla valtakunnallisen Vattenfall-seuracupin karsinta.

HämSY:n I divisioonan seuroista mukana olivat Hämeenlinnan Tarmo, Kangasalan Urheilijat -68, Lempäälän Kisa, Nokian Urheilijat, Tampereen Pyrintö, Tampereen Urheilijat -38 ja Urjalan Urheilijat. Urheilujuhlaan osallistui yhteensä 413 11-17 -vuotiasta urheilijaa.

Ohessa seuraottelun tulokset.

HämSY:n Vattenfall-seuraottelu I divisioona
Lempäälä, Hakkari
28.7.2009
HämSY:n seuraottelupisteet 28.7.
TP      256
TU-38   195
HlT     195
LeKi    159
NokU    150
KU-68   143
UrjU     86
HämSY:n seuraottelun kokonaiskilpailun lopputulokset
TP      489
TU-38   368
HlT     361
LeKi    308
NokU    290
KU-68   267
UrjU    187
Vattenfall-seuracup -pisteet 28.7.
Tampereen Pyrintö        15805
Tampereen Urheilijat-38  13714
Hämeenlinnan Tarmo       13350
Lempäälän Kisa           12380
Nokian Urheilijat        11957
Kangasalan Urheilijat-68 10405
Urjalan Urheilijat   7935
TULOKSET
P11 60 m
  1. Joonatan Sateila                        Tampereen Pyrintö                   8,85
  2. Topi Kärki                              Kangasalan Urheilijat -68           8,86
  3. Severi Kosonen                          Kangasalan Urheilijat -68           9,17
  4. Henri Jokiharju                         Tampereen Urheilijat -38            9,21
  5. Santeri Siiranen                        Nokian Urheilijat                   9,28
  6. Eero Virmavirta                         Tampereen Urheilijat -38            9,28
  7. Santeri Kuusiniemi                      Lempäälän Kisa                      9,46
  8. Aleksi Yrjölä                           Hämeenlinnan Tarmo                  9,50
  9. Onni-Ilmari Korpikaivo                  Urjalan Urheilijat                 10,06
 10. Patrick Palmroth                        Tampereen Pyrintö                  10,18
 11. Pyry Honkala                            Hämeenlinnan Tarmo                 10,59
 12. Pekko Rajala                            Urjalan Urheilijat                 11,27
 13. Johan Tuominen                          Urjalan Urheilijat                 11,30
Erä 1                Tuuli: -0,7
  1. Joonatan Sateila                        Tampereen Pyrintö                   8,85
  2. Severi Kosonen                          Kangasalan Urheilijat -68           9,17
  3. Santeri Siiranen                        Nokian Urheilijat                   9,28
  4. Eero Virmavirta                         Tampereen Urheilijat -38            9,28
  5. Aleksi Yrjölä                           Hämeenlinnan Tarmo                  9,50
  6. Onni-Ilmari Korpikaivo                  Urjalan Urheilijat                 10,06
Erä 2                Tuuli: -0,2
  1. Topi Kärki                              Kangasalan Urheilijat -68           8,86
  2. Henri Jokiharju                         Tampereen Urheilijat -38            9,21
  3. Santeri Kuusiniemi                      Lempäälän Kisa                      9,46
  4. Patrick Palmroth                        Tampereen Pyrintö                  10,18
  5. Pyry Honkala                            Hämeenlinnan Tarmo                 10,59
  6. Pekko Rajala                            Urjalan Urheilijat                 11,27
  7. Johan Tuominen                          Urjalan Urheilijat                 11,30
P11 1000 m

  1. Juha Hyvärinen                          Hämeenlinnan Tarmo               3.19,80
  2. Joona Koppanen                          Lempäälän Kisa                   3.22,68
  3. Tommi Kinnunen                          Kangasalan Urheilijat -68        3.23,45
  4. Olli Haavisto                           Nokian Urheilijat                3.30,43
  5. Ville Viitaharju                        Tampereen Pyrintö                3.36,65
  6. Lari Laine                              Nokian Urheilijat                3.37,29
  7. Jarno Isomäki                           Lempäälän Kisa                   3.38,69
  8. Valtteri Mäenpää                        Lempäälän Kisa                   3.48,79
  9. Erkki Klemelä                           Urjalan Urheilijat               3.52,07
 10. Niko Kakko                              Tampereen Pyrintö                3.54,22
 11. Onni Rintala                            Nokian Urheilijat                3.57,43
 12. Jaakko Arvola                           Tampereen Urheilijat -38         4.15,79
 13. Totte Koskenniemi                       Tampereen Urheilijat -38         4.28,83
     Jesse Lehtonen                          Urjalan Urheilijat                   DNS
     Tommi Murtonen                          Kangasalan Urheilijat -68            DNS
P11 Pituus
  1. Aapeli Räsänen                          Tampereen Urheilijat -38            4,32                
  2. Henrik Närvänen                         Lempäälän Kisa                      4,25               
  3. Felix Suihko                            Tampereen Pyrintö                   4,04               
  4. Ville Werner                            Tampereen Pyrintö                   3,96               
  5. Antti Herkman                           Kangasalan Urheilijat -68           3,94               
  6. Santeri Harjula                         Nokian Urheilijat                   3,54               
  7. Eemil Tuomilehto                        Hämeenlinnan Tarmo                  3,34               
  8. Jesse Lehtonen                          Urjalan Urheilijat                  3,23               
     Jani Suontausta                         Urjalan Urheilijat                   DNS               
P11 Keihäs
  1. Reda Bellagnaoui                        Tampereen Pyrintö                  35,51
  2. Topi Harjunniemi                        Tampereen Pyrintö                  34,29
  3. Lauri Savolainen                        Nokian Urheilijat                  25,90
  4. Valtteri Hiilloskorpi                   Tampereen Pyrintö                  24,72
  5. Joonatan Manson                         Tampereen Urheilijat -38           23,09
  6. Juuso Petäjäsuo                         Lempäälän Kisa                     20,05
  7. Arimo Nagy                              Lempäälän Kisa                     19,82
  8. Touko Lindholm                          Tampereen Urheilijat -38           17,86
  9. Rasmus Ahlgren                          Hämeenlinnan Tarmo                 16,63
 10. Antti Koivu                             Urjalan Urheilijat                 16,47
 11. Niko Sarkkomaa                          Kangasalan Urheilijat -68          15,47
P11 4 x 50 m
  1. Kangasalan Urheilijat -68                    29,08
  2. Tampereen Urheilijat -38                     29,36
  3. Tampereen Pyrintö                            30,14
  4. Lempäälän Kisa                               30,48
  5. Nokian Urheilijat                            31,59
  6. Hämeenlinnan Tarmo                           31,61
  7. Urjalan Urheilijat                           37,67
Erä 1                
  1. Tampereen Pyrintö                            30,14
        Felix Suihko, Ville Werner, Reda Bellagnaoui, Joonatan Sateila
  2. Nokian Urheilijat                            31,59
        Santeri Siiranen, Lauri Savolainen, Lari Laine, Olli Haavisto
  3. Hämeenlinnan Tarmo                           31,61
        Aleksi Yrjölä, Juha Hyvärinen, Rasmus Ahlgren, Eemil Tuomilehto
Erä 2                
  1. Kangasalan Urheilijat -68                    29,08
        Topi Kärki, Tommi Kinnunen, Antti Herkman, Severi Kosonen
  2. Tampereen Urheilijat -38                     29,36
        Aapeli Räsänen, Eero Virmavirta, Henri Jokiharju, Joonatan Manson
  3. Lempäälän Kisa                               30,48
        Henrik Närvänen, Juuso Petäjäsuo, Santeri Kuusiniemi, Joona Koppanen
  4. Urjalan Urheilijat                           37,67
        Erkki Klemelä, Onni-Ilmari Korpikaivo, Jesse Lehtonen, Antti Koivu
P13 60 m
  1. Riku Touru                              Urjalan Urheilijat                  8,30
  2. Ville Aarnivala                         Nokian Urheilijat                   8,31
  3. Eetu Hedman                             Lempäälän Kisa                      8,66
  4. Markus Lassila                          Kangasalan Urheilijat -68           8,70
  5. Ville Lehtinen                          Tampereen Pyrintö                   8,86
  6. Jere Syren                              Tampereen Urheilijat -38            8,95
  7. Aleksi Pelto                            Tampereen Urheilijat -38            9,14
  8. Olli Kallio                             Lempäälän Kisa                      9,15
  9. Tommi Alatörmä                          Tampereen Pyrintö                   9,17
 10. Waltteri Koskinen                       Tampereen Pyrintö                   9,23
 11. Petrus Honkala                          Hämeenlinnan Tarmo                  9,41
 12. Joona Kopakkala                         Tampereen Urheilijat -38            9,49
 13. Jan Järvilahti                          Lempäälän Kisa                      9,94
 14. Mika Katajisto                          Hämeenlinnan Tarmo                 10,00
Erä 1                Tuuli: -1,2
  1. Ville Aarnivala                         Nokian Urheilijat                   8,31
  2. Markus Lassila                          Kangasalan Urheilijat -68           8,70
  3. Aleksi Pelto                            Tampereen Urheilijat -38            9,14
  4. Olli Kallio                             Lempäälän Kisa                      9,15
  5. Tommi Alatörmä                          Tampereen Pyrintö                   9,17
  6. Petrus Honkala                          Hämeenlinnan Tarmo                  9,41
  7. Joona Kopakkala                         Tampereen Urheilijat -38            9,49
Erä 2                Tuuli: -1,2
  1. Riku Touru                              Urjalan Urheilijat                  8,30
  2. Eetu Hedman                             Lempäälän Kisa                      8,66
  3. Ville Lehtinen                          Tampereen Pyrintö                   8,86
  4. Jere Syren                              Tampereen Urheilijat -38            8,95
  5. Waltteri Koskinen                       Tampereen Pyrintö                   9,23
  6. Jan Järvilahti                          Lempäälän Kisa                      9,94
  7. Mika Katajisto                          Hämeenlinnan Tarmo                 10,00
P13 1000 m

  1. Urho Kujanpää                           Tampereen Pyrintö                3.07,14
  2. Ilja Leino                              Tampereen Urheilijat -38         3.11,36
  3. Topi Lahtinen                           Kangasalan Urheilijat -68        3.13,60
  4. Elias Saarinen                          Tampereen Pyrintö                3.22,67
  5. Aleksi Heimonen                         Tampereen Urheilijat -38         3.24,86
  6. Salomo Ojala                            Tampereen Pyrintö                3.25,37
  7. Arttu Lähdekorpi                        Urjalan Urheilijat               3.25,88
  8. Arttu Mettalo                           Lempäälän Kisa                   3.30,80
  9. Elmo Luoto                              Nokian Urheilijat                3.34,14
 10. Valtteri Niskanen                       Lempäälän Kisa                   3.49,19
 11. Martti Haukioja                         Hämeenlinnan Tarmo               4.05,26
 12. Aaron Hedman                            Tampereen Urheilijat -38         4.49,57
     Joel Tuominen                           Urjalan Urheilijat                   DNS
     Lauri Koskensalo                        Lempäälän Kisa                       DNS
P13 Korkeus
  1. Markus Palmroth                         Tampereen Pyrintö                    160
  2. Olli Herkman                            Kangasalan Urheilijat -68            156
  3. Matias Mustonen                         Lempäälän Kisa                       154
  4. Waltteri Virtanen                       Tampereen Urheilijat -38             154
  5. Sami Matikainen                         Tampereen Pyrintö                    138
  6. Janne Haavisto                          Hämeenlinnan Tarmo                   138
  7. Julius Saarinen                         Tampereen Pyrintö                    130
  8. Aaron Lehmus                            Urjalan Urheilijat                   125
  9. Sauli Lappalainen                       Kangasalan Urheilijat -68            120
 10. Joonas Mäkelä                           Nokian Urheilijat                    110
     Jussi Närvänen                          Urjalan Urheilijat                   DNS
P13 Kuula
  1. Viljami Vänninmaja                      Tampereen Urheilijat -38           11,20
  2. Terho Järventausta                      Lempäälän Kisa                     10,85
  3. Waltteri Virtanen                       Tampereen Urheilijat -38           10,16
  4. Matias Hovi                             Tampereen Urheilijat -38            9,56
  5. Topias Koukkula                         Kangasalan Urheilijat -68           9,49
  6. Kimmo Kilpi                             Tampereen Pyrintö                   9,29
  7. Marko Valkama                           Tampereen Pyrintö                   9,11
  8. Iiro Hänninen                           Hämeenlinnan Tarmo                  8,98
  9. Ville Palomäki                          Tampereen Urheilijat -38            8,31
 10. Atte Vihtiälä                           Kangasalan Urheilijat -68           7,80
 11. Niklas Saha                             Urjalan Urheilijat                  7,66
 12. Jon Forss                               Tampereen Urheilijat -38            7,38
 13. Miko Viitanen                           Tampereen Pyrintö                   7,27
 14. Patrik Salonen                          Nokian Urheilijat                   6,55
P13 4 x 100 m
  1. Tampereen Pyrintö                            54,77
  2. Urjalan Urheilijat                           55,19
  3. Tampereen Urheilijat -38 1                   55,79
  4. Kangasalan Urheilijat -68                    56,70
  5. Lempäälän Kisa                               57,17
  6. Tampereen Urheilijat -38 2                   59,20
  7. Nokian Urheilijat                            59,38
  8. Hämeenlinnan Tarmo                         1.01,45
Erä 1                
  1. Tampereen Pyrintö                            54,77
        Miko Viitanen, Ville Lehtinen, Sami Matikainen, Markus Palmroth
  2. Lempäälän Kisa                               57,17
        Lauri Koskensalo, Matias Mustonen, Eetu Hedman, Olli Kallio
  3. Tampereen Urheilijat -38 2                   59,20
        Aleksi Heimonen, Waltteri Virtanen, Ilja Leino, Joona Kopakkala
  4. Hämeenlinnan Tarmo                         1.01,45
        Janne Haavisto, Iiro Hänninen, Petrus Honkala, Mika Katajisto
Erä 2                
  1. Urjalan Urheilijat                           55,19
        Riku Touru, Arttu Lähdekorpi, Aaron Lehmus, Niklas Saha
  2. Tampereen Urheilijat -38 1                   55,79
        Ville Palomäki, Jon Forss, Aleksi Pelto, Jere Syren
  3. Kangasalan Urheilijat -68                    56,70
        Atte Vihtiälä, Olli Herkman, Matias Uusinoka, Markus Lassila
  4. Nokian Urheilijat                            59,38
        Ville Aarnivala, Elmo Luoto, Patrick Mäkelä, Joonas Mäkelä
P15 100 m
  1. Mikael Reuna                            Hämeenlinnan Tarmo                 12,10
  2. Aleksi Suni                             Tampereen Pyrintö                  12,35
  3. Henri Annila                            Tampereen Urheilijat -38           12,59
  4. Antti Ylinen                            Urjalan Urheilijat                 12,61
  5. Jarmo Ahvenjärvi                        Lempäälän Kisa                     12,64
  6. Mikael Vihriälä                         Tampereen Pyrintö                  12,69
  7. Ilari Hannikainen                       Lempäälän Kisa                     12,75
  8. Eric Amanor                             Tampereen Pyrintö                  12,98
  9. Iikka Luosa                             Tampereen Urheilijat -38           13,09
 10. Eero Leonsaari                          Kangasalan Urheilijat -68          13,59
 11. Leevi Nikunoja                          Tampereen Urheilijat -38           13,63
 12. Joni Hiltunen                           Tampereen Urheilijat -38           13,74
 13. Mikael Saha                             Urjalan Urheilijat                 13,83
 14. Waltteri Myötyri                        Nokian Urheilijat                  14,02
 15. Olli Koskinen                           Lempäälän Kisa                     14,14
     Arttu Seppänen                          Hämeenlinnan Tarmo                   DNS
Erä 1                Tuuli: -0,2
  1. Aleksi Suni                             Tampereen Pyrintö                  12,35
  2. Eric Amanor                             Tampereen Pyrintö                  12,98
  3. Leevi Nikunoja                          Tampereen Urheilijat -38           13,63
  4. Joni Hiltunen                           Tampereen Urheilijat -38           13,74
  5. Mikael Saha                             Urjalan Urheilijat                 13,83
Erä 2                Tuuli: -0,2
  1. Henri Annila                            Tampereen Urheilijat -38           12,59
  2. Mikael Vihriälä                         Tampereen Pyrintö                  12,69
  3. Ilari Hannikainen                       Lempäälän Kisa                     12,75
  4. Waltteri Myötyri                        Nokian Urheilijat                  14,02
     Arttu Seppänen                          Hämeenlinnan Tarmo                   DNS
Erä 3                Tuuli: -0,8
  1. Mikael Reuna                            Hämeenlinnan Tarmo                 12,10
  2. Antti Ylinen                            Urjalan Urheilijat                 12,61
  3. Jarmo Ahvenjärvi                        Lempäälän Kisa                     12,64
  4. Iikka Luosa                             Tampereen Urheilijat -38           13,09
  5. Eero Leonsaari                          Kangasalan Urheilijat -68          13,59
  6. Olli Koskinen                           Lempäälän Kisa                     14,14
P15 2000 m

  1. Mikael Rantanen                         Tampereen Urheilijat -38         6.55,09
  2. Mikael Paajanen                         Tampereen Pyrintö                6.56,30
  3. Joonas Leppänen                         Tampereen Pyrintö                6.56,90
  4. Jussi Systä                             Tampereen Urheilijat -38         7.04,82
  5. Eetu Sikkinen                           Kangasalan Urheilijat -68        7.10,01
  6. Niko Takala                             Lempäälän Kisa                   7.11,15
  7. Oskari Vaskela                          Urjalan Urheilijat               7.13,07
  8. Mikael Honkala                          Hämeenlinnan Tarmo               7.13,54
  9. Henri Piiksi                            Lempäälän Kisa                   7.13,77
 10. Mika Lindgren                           Nokian Urheilijat                8.37,52
P15 Seiväs
  1. Waltteri Talvitie                       Tampereen Urheilijat -38             310
  2. Aki Sihvonen                            Lempäälän Kisa                       300
  3. Petteri Heinonen                        Kangasalan Urheilijat -68            270
  4. Ville Koskela                           Hämeenlinnan Tarmo                   270
  5. Frans Kujanpää                          Tampereen Pyrintö                    235
  6. Valtteri Toimela                        Tampereen Pyrintö                    220
  7. Nico Autio                              Nokian Urheilijat                    205
  8. Juho Pommelin                           Tampereen Pyrintö                    180
  9. Martti Klemelä                          Urjalan Urheilijat                   180
 10. Tuomas Talvitie                         Tampereen Urheilijat -38             150
P15 Kuula
  1. Juuso Nuikka                            Urjalan Urheilijat                 15,22
  2. Harri Ihaniemi                          Hämeenlinnan Tarmo                 12,03
  3. Kalle Vihinen                           Tampereen Urheilijat -38           11,89
  4. Joni Syrjälä                            Tampereen Pyrintö                  11,06
  5. Leevi Mustonen                          Hämeenlinnan Tarmo                 10,71
  6. Markus Närvänen                         Lempäälän Kisa                     10,09
  7. Benjamin Kinnarinen                     Tampereen Urheilijat -38            9,85
  8. Paavo Viljanen                          Nokian Urheilijat                   9,25
  9. Tuomas Lautamäki                        Tampereen Pyrintö                   9,15
 10. Oskari Heimonen                         Tampereen Urheilijat -38            8,91
 11. Eetu Uusinoka                           Kangasalan Urheilijat -68           8,84
     Joonas Oksanen                          Tampereen Pyrintö                    DNS
P15 4 x 100 m
  1. Hämeenlinnan Tarmo                           48,37
  2. Tampereen Urheilijat -38 1                   49,26
  3. Tampereen Pyrintö                            49,55
  4. Lempäälän Kisa                               49,65
  5. Urjalan Urheilijat                           54,87
  6. Nokian Urheilijat                            58,46
     Tampereen Urheilijat -38 2                     DNF
     Kangasalan Urheilijat -68                       DQ
Erä 1                
  1. Hämeenlinnan Tarmo                           48,37
        Arttu Seppänen, Mikael Reuna, Ville Koskela, Harri Ihaniemi
  2. Tampereen Pyrintö                            49,55
        Aleksi Suni, Mikael Vihriälä, Frans Kujanpää, Eric Amanor
  3. Lempäälän Kisa                               49,65
        Aki Sihvonen, Ilari Hannikainen, Olli Koskinen, Jarmo Ahvenjärvi
     Tampereen Urheilijat -38 2                     DNF
        Joni Hiltunen, Waltteri Talvitie, Benjamin Kinnarinen, Jussi Systä
Erä 2                
  1. Tampereen Urheilijat -38 1                   49,26
        Leevi Nikunoja, Henri Annila, Jaakko Kallio, Iikka Luosa
  2. Urjalan Urheilijat                           54,87
        Juuso Nuikka, Oskari Vaskela, Mikael Saha, Antti Ylinen
  3. Nokian Urheilijat                            58,46
        Waltteri Myötyri, Paavo Viljanen, Mika Lindgren, Nico Autio
     Kangasalan Urheilijat -68                       DQ
        Eetu Uusinoka, Petteri Heinonen, Eetu Sikkinen, Eero Leonsaari
M17 1500 m

  1. Jaakko Laakso                           Tampereen Pyrintö                4.22,38
  2. Veikko Rintala                          Nokian Urheilijat                4.31,82
  3. Jarno Nieminen                          Lempäälän Kisa                   4.37,61
  4. Arto Pajunen                            Tampereen Urheilijat -38         4.56,84
  5. Miika Rantanen                          Tampereen Urheilijat -38         5.00,32
  6. Ville Systä                             Tampereen Urheilijat -38         5.06,08
  7. Juho Hämäläinen                         Hämeenlinnan Tarmo               5.16,79
M17 Kolmiloikka
  1. Eetu Ehrola                             Tampereen Pyrintö                  13,53 -0,2           
  2. Ossi Tuominen                           Lempäälän Kisa                     12,18 -0,4          
  3. Heikki Naskali                          Nokian Urheilijat                  11,98 -1,3          
  4. Antti Härkönen                          Kangasalan Urheilijat -68          11,87  0,0          
  5. Lari Metsälä                            Tampereen Pyrintö                  11,64 -0,1          
  5. Theo Heikkilä                           Tampereen Urheilijat -38           11,64  0,0          
  7. Henri Laine                             Tampereen Pyrintö                  11,55  0,0          
  8. Pekka Haukka                            Hämeenlinnan Tarmo                 11,06 -1,1          
     Lauri Alasaukko-Oja                     Tampereen Pyrintö                    DNS               
     Vesamatti Klemelä                       Urjalan Urheilijat                   DNS               
M17 Kiekko
  1. Aapo Virtanen                           Nokian Urheilijat                  34,51
  2. Lauri Alasaukko-Oja                     Tampereen Pyrintö                  34,23
  3. Markus Hyttinen                         Lempäälän Kisa                     31,59
  4. Jaakko Sihvonen                         Lempäälän Kisa                     31,50
  5. Jonne Tuominen                          Urjalan Urheilijat                 30,86
  6. Pekka Porttikivi                        Urjalan Urheilijat                 29,78
  7. Erkka Seppänen                          Hämeenlinnan Tarmo                 26,21
  8. Riku Heinonen                           Kangasalan Urheilijat -68          24,57
  9. Aleksi Talvitie                         Tampereen Urheilijat -38           24,30
     Mikko Rämö                              Tampereen Urheilijat -38             DNS
     Eppu Yliruusi                           Tampereen Pyrintö                    DNS
     Artturi Mäkelä                          Urjalan Urheilijat                   DNS
T11 60 m
  1. Jonna Härkönen                          Hämeenlinnan Tarmo                  9,15
  2. Lotta Muurimäki                         Tampereen Urheilijat -38            9,34
  3. Eerika Reunanen                         Lempäälän Kisa                      9,49
  4. Helmi Hämäläinen                        Tampereen Pyrintö                   9,53
  5. Jessica Hänninen                        Kangasalan Urheilijat -68           9,73
  6. Juulia Saarinen                         Nokian Urheilijat                   9,75
  7. Riia Karppinen                          Lempäälän Kisa                      9,82
  8. Sonja Koivu                             Lempäälän Kisa                      9,83
  9. Annika Alasaukko-Oja                    Tampereen Pyrintö                  10,15
 10. Eveliina Tähtinen                       Tampereen Urheilijat -38           10,22
 11. Erika Pasanen                           Nokian Urheilijat                  10,35
 12. Elli Ahola                              Urjalan Urheilijat                 11,31
 13. Kaisa Kataja                            Urjalan Urheilijat                 11,39
 14. Jasmin Saini                            Tampereen Urheilijat -38           11,69
 15. Ella Nuikko                             Urjalan Urheilijat                 12,31
Erä 1                Tuuli: -0,7
  1. Jonna Härkönen                          Hämeenlinnan Tarmo                  9,15
  2. Lotta Muurimäki                         Tampereen Urheilijat -38            9,34
  3. Riia Karppinen                          Lempäälän Kisa                      9,82
  4. Erika Pasanen                           Nokian Urheilijat                  10,35
  5. Kaisa Kataja                            Urjalan Urheilijat                 11,39
Erä 2                Tuuli: -1,3
  1. Eerika Reunanen                         Lempäälän Kisa                      9,49
  2. Jessica Hänninen                        Kangasalan Urheilijat -68           9,73
  3. Annika Alasaukko-Oja                    Tampereen Pyrintö                  10,15
  4. Eveliina Tähtinen                       Tampereen Urheilijat -38           10,22
  5. Ella Nuikko                             Urjalan Urheilijat                 12,31
Erä 3                Tuuli: -1,1
  1. Helmi Hämäläinen                        Tampereen Pyrintö                   9,53
  2. Juulia Saarinen                         Nokian Urheilijat                   9,75
  3. Sonja Koivu                             Lempäälän Kisa                      9,83
  4. Elli Ahola                              Urjalan Urheilijat                 11,31
  5. Jasmin Saini                            Tampereen Urheilijat -38           11,69
T11 1000 m

  1. Annika Pajula                           Tampereen Pyrintö                3.46,08
  2. Mona Luoto                              Nokian Urheilijat                3.47,24
  3. Eveliina Piippo                         Tampereen Pyrintö                3.47,82
  4. Henna Mettalo                           Lempäälän Kisa                   3.53,90
  5. Sandra Kosonen                          Kangasalan Urheilijat -68        3.54,94
  6. Elina Kurki                             Hämeenlinnan Tarmo               3.57,19
  7. Jade Bergius                            Tampereen Pyrintö                4.00,93
  8. Jenna Virtanen                          Tampereen Urheilijat -38         4.03,11
  9. Karoliina Hakala                        Tampereen Urheilijat -38         4.04,26
 10. Pihla Karhunen                          Hämeenlinnan Tarmo               4.13,88
T11 Pituus
  1. Laura Kuusinen                          Hämeenlinnan Tarmo                  4,22                
  2. Saana Johansson                         Kangasalan Urheilijat -68           4,18               
  3. Johanna Luhtalampi                      Tampereen Pyrintö                   3,88               
  4. Lotta Helin                             Lempäälän Kisa                      3,78               
  5. Ronja Kontkanen                         Tampereen Pyrintö                   3,75               
  6. Pinja Kauranen                          Urjalan Urheilijat                  3,74               
  7. Anna Aarnivala                          Nokian Urheilijat                   3,58               
  8. Janica Berg                             Tampereen Pyrintö                   3,52               
  9. Vilma Juurinen                          Nokian Urheilijat                   3,48               
 10. Julie Forss                             Tampereen Urheilijat -38            3,46               
 11. Mikaela Joensuu                         Tampereen Urheilijat -38            3,43               
 12. Karoliina Palomäki                      Tampereen Urheilijat -38            3,41               
 13. Anna Katajamäki                         Lempäälän Kisa                      3,08               
 14. Senja Tallbacka                         Urjalan Urheilijat                  2,69               
     Vilma Heinonen                          Lempäälän Kisa                       DNS               
T11 Keihäs
  1. Anni Rekola                             Hämeenlinnan Tarmo                 24,12
  2. Pinja Karhunen                          Hämeenlinnan Tarmo                 23,00
  3. Mila Grönros                            Tampereen Pyrintö                  20,12
  4. Katja Laitila                           Lempäälän Kisa                     17,37
  5. Senni Viren                             Nokian Urheilijat                  16,28
  6. Elina Torikka                           Tampereen Urheilijat -38           16,20
  7. Maija Marttila                          Tampereen Urheilijat -38           15,94
  8. Tiia Tahvanainen                        Tampereen Pyrintö                  13,05
  9. Susanna Karhumäki                       Tampereen Pyrintö                  12,75
 10. Elli Koivula                            Nokian Urheilijat                  12,69
 11. Riikka Mäki                             Urjalan Urheilijat                 11,66
 12. Claudia Kinnarinen                      Tampereen Urheilijat -38           11,59
 13. Tiia Tammisalo                          Kangasalan Urheilijat -68          10,68
 14. Eerika Eskola                           Urjalan Urheilijat                  9,73
     Hanna Keskinen                          Lempäälän Kisa                       DNS
T11 4 x 50 m
  1. Hämeenlinnan Tarmo                           30,32
  2. Kangasalan Urheilijat -68                    30,43
  3. Tampereen Urheilijat -38 1                   30,56
  4. Lempäälän Kisa                               30,97
  5. Tampereen Pyrintö                            31,32
  6. Tampereen Urheilijat -38 2                   33,37
  7. Nokian Urheilijat                            33,47
  8. Tampereen Urheilijat -38 3                   35,85
  9. Urjalan Urheilijat                           35,85
Erä 1                
  1. Kangasalan Urheilijat -68                    30,43
        Tiia Tammisalo, Sandra Kosonen, Saana Johansson, Jessica Hänninen
  2. Tampereen Urheilijat -38 1                   30,56
        Lotta Muurimäki, Julie Forss, Karoliina Palomäki, Eveliina Tähtinen
  3. Lempäälän Kisa                               30,97
        Eerika Reunanen, Lotta Helin, Riia Karppinen, Sonja Koivu
  4. Tampereen Urheilijat -38 2                   33,37
        Jenna Virtanen, Karoliina Hakala, Merette Koskenniemi, Mikaela Joensuu
Erä 2                
  1. Hämeenlinnan Tarmo                           30,32
        Jonna Härkönen, Anni Rekola, Laura Kuusinen, Elina Kurki
  2. Tampereen Pyrintö                            31,32
        Johanna Luhtalampi, Ronja Kontkanen, Jade Bergius, Helmi Hämäläinen
  3. Nokian Urheilijat                            33,47
        Mona Luoto, Vilma Juurinen, Juulia Saarinen, Anna Aarnivala
  4. Tampereen Urheilijat -38 3                   35,85
        Jemina Forss, Maija Marttila, Jasmin Saini, Claudia Kinnarinen
  5. Urjalan Urheilijat                           35,85
        Kaisa Kataja, Senja Tallbacka, Eerika Eskola, Pinja Kauranen
T13 60 m
  1. Jessi Landström                         Tampereen Pyrintö                   8,68
  2. Elisa Savinainen                        Nokian Urheilijat                   8,74
  3. Peppi Salminen                          Tampereen Urheilijat -38            8,76
  4. Oona Janatuinen                         Lempäälän Kisa                      8,78
  5. Sara Hämäläinen                         Tampereen Urheilijat -38            8,96
  6. Heta Haapala                            Kangasalan Urheilijat -68           9,00
  7. Anni Gröndahl                           Nokian Urheilijat                   9,09
  7. Elisa Alasaukko-Oja                     Tampereen Pyrintö                   9,09
  9. Inga Pasanen                            Nokian Urheilijat                   9,17
 10. Karoliina Ojala                         Tampereen Pyrintö                   9,19
 11. Emma Gleisner                           Lempäälän Kisa                      9,46
 12. Salli Auvinen                           Kangasalan Urheilijat -68           9,65
 13. Jonna Tikkanen                          Lempäälän Kisa                      9,67
 14. Eveliina Haavisto                       Hämeenlinnan Tarmo                  9,68
 15. Elli Rajala                             Urjalan Urheilijat                 10,26
Erä 1                Tuuli: -0,9
  1. Jessi Landström                         Tampereen Pyrintö                   8,68
  2. Peppi Salminen                          Tampereen Urheilijat -38            8,76
  3. Oona Janatuinen                         Lempäälän Kisa                      8,78
  4. Elisa Alasaukko-Oja                     Tampereen Pyrintö                   9,09
  5. Inga Pasanen                            Nokian Urheilijat                   9,17
  6. Emma Gleisner                           Lempäälän Kisa                      9,46
  7. Salli Auvinen                           Kangasalan Urheilijat -68           9,65
Erä 2                Tuuli: 0,0
  1. Elisa Savinainen                        Nokian Urheilijat                   8,74
  2. Sara Hämäläinen                         Tampereen Urheilijat -38            8,96
  3. Heta Haapala                            Kangasalan Urheilijat -68           9,00
  4. Anni Gröndahl                           Nokian Urheilijat                   9,09
  5. Karoliina Ojala                         Tampereen Pyrintö                   9,19
  6. Jonna Tikkanen                          Lempäälän Kisa                      9,67
  7. Eveliina Haavisto                       Hämeenlinnan Tarmo                  9,68
  8. Elli Rajala                             Urjalan Urheilijat                 10,26
T13 1000 m

  1. Eliisa Räsänen                          Tampereen Pyrintö                3.12,47
  2. Jannina Antila                          Tampereen Pyrintö                3.13,79
  3. Ellinoora Myötyri                       Nokian Urheilijat                3.16,22
  4. Patricia Parkusjärvi                    Tampereen Pyrintö                3.28,99
  5. Birgitta Ots                            Tampereen Urheilijat -38         3.31,69
  6. Kaisu Gratschev                         Hämeenlinnan Tarmo               3.46,06
  7. Sonja Harjuntausta                      Tampereen Urheilijat -38         3.49,59
  8. Noora Leppimaa                          Lempäälän Kisa                   3.49,83
  9. Emilia Joensuu                          Tampereen Urheilijat -38         4.04,98
 10. Sanni Lamberg                           Kangasalan Urheilijat -68        4.09,86
 11. Netta Nikkanen                          Hämeenlinnan Tarmo               4.22,82
 12. Janina Välimaa                          Urjalan Urheilijat               4.32,35
T13 Korkeus
  1. Nea Hyvärinen                           Hämeenlinnan Tarmo                   158
  2. Sanna Pihkala                           Tampereen Pyrintö                    146
  3. Jenna-Riina Virolainen                  Nokian Urheilijat                    138
  4. Anna-Riikka Laihanen                    Tampereen Pyrintö                    138
  5. Mari Kaitajärvi                         Kangasalan Urheilijat -68            134
  6. Melissa Virtanen                        Tampereen Urheilijat -38             134
  7. Henriikka Hiilloskorpi                  Tampereen Pyrintö                    130
  8. Tiia-Maria Karjalainen                  Lempäälän Kisa                       120
  9. Anniina Nikander                        Lempäälän Kisa                       115
 10. Emilia Eskola                           Urjalan Urheilijat                   115
T13 Kuula
  1. Juuli Nuikka                            Urjalan Urheilijat                 10,73
  2. Anna Korelin                            Hämeenlinnan Tarmo                 10,16
  3. Elisa Myllymäki                         Tampereen Pyrintö                   9,74
  4. Hannele Mäki-äijö                       Kangasalan Urheilijat -68           9,64
  5. Salla Immonen                           Tampereen Pyrintö                   9,43
  6. Maria Laitila                           Lempäälän Kisa                      9,24
  7. Oona Kronholm                           Tampereen Urheilijat -38            8,96
  8. Oona Vilermo                            Nokian Urheilijat                   8,53
  9. Taru Nieminen                           Tampereen Pyrintö                   8,34
 10. Mirva Taskinen                          Tampereen Urheilijat -38            7,65
 11. Saana Seppälä                           Lempäälän Kisa                      6,79
 12. Anette Autio                            Nokian Urheilijat                   6,23
 13. Veera Saarinen                          Nokian Urheilijat                   6,14
 14. Enni Nokkonen                           Tampereen Urheilijat -38            5,43
     Marike Koskinen                         Kangasalan Urheilijat -68            DNS
T13 4 x 100 m
  1. Tampereen Pyrintö                            54,39
  2. Tampereen Urheilijat -38 1                   54,67
  3. Nokian Urheilijat 1                          55,04
  4. Nokian Urheilijat 2                          56,39
  5. Lempäälän Kisa 1                             58,26
  6. Tampereen Urheilijat -38 2                   59,20
  7. Lempäälän Kisa 2                             59,43
  8. Kangasalan Urheilijat -68                    59,75
  9. Hämeenlinnan Tarmo                         1.02,01
 10. Nokian Urheilijat 3                        1.02,53
 11. Urjalan Urheilijat                         1.07,89
Erä 1                
  1. Tampereen Urheilijat -38 1                   54,67
        Mirva Taskinen, Peppi Salminen, Melissa Virtanen, Birgitta Ots
  2. Nokian Urheilijat 2                          56,39
        Veera Saarinen, Oona Vilermo, Carita Qvick, Inga Pasanen
  3. Lempäälän Kisa 1                             58,26
        Maria Laitila, Emma Gleisner, Saana Seppälä, Oona Janatuinen
Erä 2                
  1. Tampereen Pyrintö                            54,39
        Jessi Landström, Maria Huntington, Karoliina Ojala, Ella Räsänen
  2. Nokian Urheilijat 1                          55,04
        Elisa Savinainen, Anni Gröndahl, Ellinoora Myötyri, Jenna-Riina Virolainen
  3. Kangasalan Urheilijat -68                    59,75
        Salli Auvinen, Mari Kaitajärvi, Hannele Mäki-äijö, Heta Haapala
  4. Urjalan Urheilijat                         1.07,89
        Emilia Eskola, Elli Rajala, Juuli Nuikka, Janina Välimaa
Erä 3                
  1. Tampereen Urheilijat -38 2                   59,20
        Sara Hämäläinen, Julia Savolainen, Enni Nokkonen, Emilia Joensuu
  2. Lempäälän Kisa 2                             59,43
        Jonna Tikkanen, Anniina Nikander, Noora Leppimaa, Tiia-Maria Karjalainen
  3. Hämeenlinnan Tarmo                         1.02,01
        Netta Nikkanen, Eveliina Haavisto, Kaisu Gratschev, Nea Hyvärinen
  4. Nokian Urheilijat 3                        1.02,53
        Anette Autio, Enna Männistö, Taru Aitola, Maria Hiekkamäki
T15 100 m
  1. Ella Räsänen                            Tampereen Pyrintö                  12,66
  2. Sara-Leena Kamppuri                     Tampereen Pyrintö                  13,00
  3. Merika Sumanen                          Tampereen Pyrintö                  13,05
  4. Reetta Hurske                           Tampereen Pyrintö                  13,10
  5. Vilma Lahti                             Hämeenlinnan Tarmo                 13,40
  6. Anni Suokas                             Hämeenlinnan Tarmo                 13,52
  7. Noora Kinnunen                          Kangasalan Urheilijat -68          13,97
  8. Ida Gröndahl                            Nokian Urheilijat                  14,15
  9. Laura Uotila                            Nokian Urheilijat                  14,17
 10. Juuli Lahti                             Hämeenlinnan Tarmo                 14,56
 11. Minea Laporcherie                       Tampereen Urheilijat -38           14,73
 12. Johanna Koivisto                        Lempäälän Kisa                     15,09
 13. Venla Viitala                           Lempäälän Kisa                     15,21
 14. Milla Tuominen                          Urjalan Urheilijat                 15,31
 15. Rosa Lehtinen                           Tampereen Urheilijat -38           15,35
 16. Henna-Riikka Hisso                      Nokian Urheilijat                  15,41
 17. Sara Uolamo                             Tampereen Urheilijat -38           16,69
Erä 1                Tuuli: -0,6
  1. Sara-Leena Kamppuri                     Tampereen Pyrintö                  13,00
  2. Reetta Hurske                           Tampereen Pyrintö                  13,10
  3. Anni Suokas                             Hämeenlinnan Tarmo                 13,52
  4. Laura Uotila                            Nokian Urheilijat                  14,17
  5. Johanna Koivisto                        Lempäälän Kisa                     15,09
  6. Sara Uolamo                             Tampereen Urheilijat -38           16,69
Erä 2                Tuuli: -0,5
  1. Ella Räsänen                            Tampereen Pyrintö                  12,66
  2. Ida Gröndahl                            Nokian Urheilijat                  14,15
  3. Juuli Lahti                             Hämeenlinnan Tarmo                 14,56
  4. Venla Viitala                           Lempäälän Kisa                     15,21
  5. Rosa Lehtinen                           Tampereen Urheilijat -38           15,35
Erä 3                Tuuli: -1,2
  1. Merika Sumanen                          Tampereen Pyrintö                  13,05
  2. Vilma Lahti                             Hämeenlinnan Tarmo                 13,40
  3. Noora Kinnunen                          Kangasalan Urheilijat -68          13,97
  4. Minea Laporcherie                       Tampereen Urheilijat -38           14,73
  5. Milla Tuominen                          Urjalan Urheilijat                 15,31
  6. Henna-Riikka Hisso                      Nokian Urheilijat                  15,41
T15 2000 m

  1. Nea Nikkanen                            Hämeenlinnan Tarmo               7.21,73
  2. Erika Jänkä                             Hämeenlinnan Tarmo               7.25,73
  3. Janica Mäkinen                          Nokian Urheilijat                7.26,51
  4. Vera Suihko                             Tampereen Pyrintö                7.29,89
  5. Oona Raivio                             Tampereen Urheilijat -38         7.32,73
  6. Rosa Hellstedt                          Tampereen Pyrintö                8.23,10
T15 Seiväs
  1. Jutta Ylitalo                           Hämeenlinnan Tarmo                   290
  2. Emilia Vasankari                        Hämeenlinnan Tarmo                   280
  3. Stiina Kaarineva                        Lempäälän Kisa                       250
  4. Rosa Hämäläinen                         Tampereen Urheilijat -38             250
  5. Essi Koskinen                           Hämeenlinnan Tarmo                   200
  6. Ulla-Maija Rautalin                     Nokian Urheilijat                    195
  7. Gabriela Kosonen                        Tampereen Pyrintö                    195
  8. Janina Soimaniemi                       Tampereen Urheilijat -38             190
  9. Sanni Kallioniemi                       Tampereen Pyrintö                    180
T15 Kuula
  1. Oona Vormisto                           Tampereen Pyrintö                  10,66
  2. Sofia Koivumäki                         Nokian Urheilijat                  10,35
  3. Suvi Ojala                              Tampereen Pyrintö                   9,66
  4. Karita Liljeroos                        Tampereen Urheilijat -38            9,58
  5. Lotta Perjola                           Tampereen Pyrintö                   9,54
  6. Noora Kauranen                          Hämeenlinnan Tarmo                  9,35
  7. Susanna Koponen                         Kangasalan Urheilijat -68           8,75
  8. Linda Virtanen                          Tampereen Urheilijat -38            8,61
  9. Jenna Koivu                             Urjalan Urheilijat                  6,63
 10. Julia Vuori                             Lempäälän Kisa                      5,78
T15 4 x 100 m
  1. Tampereen Pyrintö                            49,56
  2. Hämeenlinnan Tarmo                           51,59
  3. Tampereen Urheilijat -38 1                   54,90
  4. Kangasalan Urheilijat -68                    58,27
  5. Lempäälän Kisa                               58,29
  6. Tampereen Urheilijat -38 2                   59,12
  7. Tampereen Urheilijat -38 3                 1.02,44
     Nokian Urheilijat                               DQ
Erä 1                
  1. Tampereen Urheilijat -38 1                   54,90
        Minea Laporcherie, Karita Liljeroos, Rosa Hämäläinen, Oona Raivio
  2. Kangasalan Urheilijat -68                    58,27
        Susanna Saari, Oona Seppä, Susanna Koponen, Noora Kinnunen
  3. Lempäälän Kisa                               58,29
        Venla Viitala, Stiina Kaarineva, Johanna Koivisto, Laura Tuomola
  4. Tampereen Urheilijat -38 2                   59,12
        Reija Raekangas, Natalja Hokkanen, Emilia Hahne, Linda Virtanen
Erä 2                
  1. Tampereen Pyrintö                            49,56
        Merika Sumanen, Sara-Leena Kamppuri, Reetta Hurske, Ella Räsänen
  2. Hämeenlinnan Tarmo                           51,59
        Jutta Ylitalo, Vilma Lahti, Anni Suokas, Noora Kauranen
  3. Tampereen Urheilijat -38 3                 1.02,44
        Janina Soimaniemi, Rosa Lehtinen, Sara Uolamo, Saara Salomaa
     Nokian Urheilijat                               DQ
        Ida Gröndahl, Ulla-Maija Rautalin, Luna Luoto, Laura Uotila
N17 1500 m

  1. Ida Rintala                             Nokian Urheilijat                5.15,36
  2. Jenni Rosenlund                         Tampereen Pyrintö                5.28,04
  3. Saara Gratschev                         Hämeenlinnan Tarmo               5.44,85
  4. Kamomilla Kaurila                       Tampereen Urheilijat -38         5.49,29
  5. Hanna Haavisto                          Tampereen Pyrintö                6.00,34
     Vilma Tamminen                          Kangasalan Urheilijat -68            DNS
N17 Kolmiloikka
  1. Viivi Takovaara                         Tampereen Pyrintö                  11,04 -0,1           
  2. Salla Juutinen                          Tampereen Pyrintö                  10,74  0,0          
  3. Hanna Rautalin                          Nokian Urheilijat                  10,64 -0,6          
  4. Vilma Koskinen                          Lempäälän Kisa                     10,29 -0,8          
  5. Katja Ala-Hakuni                        Tampereen Pyrintö                  10,15 -0,5          
  6. Siiri Ijäs                              Hämeenlinnan Tarmo                  9,87 -0,2          
  7. Noora Pelto                             Tampereen Urheilijat -38            9,85  0,0          
N17 Kiekko
  1. Vilma Virtanen                          Hämeenlinnan Tarmo                 28,52
  2. Iina Kivistö                            Tampereen Pyrintö                  26,48
  3. Tiia Ronkainen                          Tampereen Urheilijat -38           22,07
  4. Anniina Autio                           Nokian Urheilijat                  20,42
  5. Janita Tammisalo                        Kangasalan Urheilijat -68          19,02
  6. Natalja Hokkanen                        Tampereen Urheilijat -38           18,35
  7. Emilia Hahne                            Tampereen Urheilijat -38           17,55